Araştır , Öğren , Bilgilen

3D Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Çalışır?

3D Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Çalışır?

0 80

3D Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Çalışır?

Sanal gerçekliğin ana işleyişi vizyonu simüle etmektir. Her başlık, sürükleyici bir 3B ortam oluşturma yaklaşımlarını mükemmelleştirmeyi amaçlamaktadır. Her VR başlık, gözlerin önüne bir ekran (veya iki – her göz için birer tane) koyar, böylece gerçek dünya ile herhangi bir etkileşimi ortadan kaldırır. Genellikle ekran ve gözler arasına, bireysel göz hareketi ve konumlandırmaya göre ayarlanan iki otomatik odaklama lensi yerleştirilir. Ekrandaki görseller ya bir cep telefonu ya da bir PC’ye bağlı HDMI kablosu kullanılarak oluşturulur.

Gerçekten sürükleyici bir sanal gerçeklik yaratmak için belirli önkoşullar vardır – minimum 60 fps kare hızı, eşit derecede yenileme hızı ve minimum 100 derece görüş alanı (FOV) (180 derece ideal olsa da). Kare hızı, GPU’nun saniyede görüntüleri işleyebilme hızı, ekran yenileme hızı görüntülerin oluşturulma hızıdır ve FOV, ekranın göz ve kafa hareketini ne ölçüde destekleyebileceğidir.

Bunlardan herhangi biri standartlara göre çalışmazsa, kullanıcı gecikme yaşayabilir, yani eylemleri ile ekrandan yanıt arasında çok fazla zaman boşluğu yaşayabilir. Yukarıdaki tüm faktörleri doğru oranda birleştirerek elde edilen simülasyon ile beyni kandırmak için cevabın dönüş süresinin 20 milisaniyeden az olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, kare hızı ve yenileme hızı arasındaki tutarsızlıktan kaynaklanan yırtılmayı (siber tutma) önlemektir. GPU’nun fps’si ekran yenileme hızından fazlaysa, görüntü bozulabilir. Bu sorunu gidermek için, kare hızını monitörün Dikey Senkronizasyon (VSync) adlı bir teknoloji kullanılarak yapılan yenileme hızıyla sınırlandırıyoruz.

Bugün mevcut olan büyük başlıklar arasında, Vive ve Rift’in her ikisi de 110 derecelik FOV, Google Cardboard 90, GearVR 96 ve yeni Google Daydream 120 dereceye kadar sunuyor. Kare hızına gelince, hem HTC Vive hem de Oculus Rift 90hz ekranlarla gelirken, PlayStation VR 60hz ekran sunuyor.

VR Teknolojisinin Diğer Unsurları

Görüntünün yanı sıra, sürükleyici bir VR deneyimi yaratmaya başlayan ve kullanıcıları sanal ortamda tamamen dalmış hale getiren bazı başka unsurlar var. Teknoloji, tüm bunlara olanak sağlayabilecek bir düzeye geldi.

Sesin Etkisi

Ses efektleri, görsellerle senkronize edildiğinde çok ilgi çekici etkiler yaratabilir. Bir kulaklık ve 3D ses efektleri kullanarak kullanıcının sanal ortama olan inancı güvence altına alınabilir. Ses efektleri hazırlanırken, grafikler ve ses arasındaki tutarlılığa dikkat edilmelidir. Bir peri masalı filminin arka planında korku müziği çalmaya başlarsanız, kullanıcıyı uzaklaştıracaktır.

Göz ve Kafa Takibi

Lazer işaretçiler, led ışıklar veya mobil sensörler kullanılarak göz ve kafa takibi sağlanabilir. Mobilde, ivmeölçeri üç boyutlu hareketi tespit etmek için, açısal hareket için jiroskop ve Dünya’ya göre pozisyonu tanımlamak için manyetometre kullanıyoruz. Çok yüksek bir doğruluk elde etmemiz gerekiyorsa, başlıkları kullanacağınız odaya kameralar ve sensörler monte edilebilir. Bu, temel telefon sensörlerini kullanmaya kıyasla çok daha pahalı bir kurulum olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.