Araştır , Öğren , Bilgilen

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

0 59

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerjik bulguları görülen kişilerde mümkün olan en kısa sürede alerji uzmanına gitmek gerekir. Günümüzde her üç kişiden birinde alerjik hastalığı görülmektedir. Yaşadığımız toplumda besin alerjisi, ilaç alerjisi, cilt alerjisi, toz alerjisi hatta böceklerin bıraktığı larvalar gibi türlü türlü alerjiye sahip kimseleri görmemiz mümkün. Bu alerjilere ilk belirtiyle beraber hemen bir uzmana başvurmak gerekir. Aksi halde iyileşme gecikir, daha uzun tedavi uygulanır ve daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Maalesef ilerleyen alerjilerde ölüm bile görülmektedir. Alerjik reaksiyonları kişiden kişiye farklılık gösterir ve testide ona göre yapılır. Örneğin; cilt alerjisi olan kişilere dermatolog desteğiyle sırttan test uygulanmaktadır.

Hangi Doktora Başvurmalıyız?

Alerjiler yaş itibariyle de değişik reaksiyonlar gösterirler. Onun için 18 yaş altı alerji olanlar çocuk alerji uzmanına başvurmalıdır. 18 yaş üstü yetişkinlerde ise yetişkin alerji uzmanına gitmeleri önerilmektedir. Doktor kontrolünde neye alerjiniz varsa tespit edilmeli ve ona göre plan, program yapılmalıdır.

Alerji Nasıl Tespit Edilir

Eğer sizin kontrolünüzde olan çocuğunuz 2, 3 kez aynı alerjik bulgusuyla size geliyorsa bu çocuğu bir çocuk alerji uzmanına götürmenizde fayda vardır. Çünkü ne kadar çabuk alerjen tespiti yapılırsa, o kadar hızlı iyileşmesine sebep olacaktır. Aynı şekilde yetişkinlerde en hızlı bir şekilde yetişkin alerjik uzmanına gitmelidir.

Alerji Uzmanına Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bir alerji doktoruna gitmeye karar verdiyseniz önceden yaptırdığınız kan sonuçlarını, varsa röntgeninizi yanınızda getirin ki tekrar aynı testler uygulanmasın. Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa onlarıda yanınıza alarak doktorunuza gidin. Çünkü bazı ilaçlara alerjiniz olup olmadığına bakılabilir ve o ilacı doğrumu kullandığınız kontrol edilebilir. Yine düzenli kullandığınız ilaç varsa doktora gitmeden 1 hafta önceden kesilmelidir. Çünkü alerji testi yaparken bu ilaçlar alerji testini etkileyebilir. Eğer hasta çocuksa 1 gün önceden banyo yapılmalıdır. Çünkü ter testi denilen bir test var, o testin yapılabilmesi için 1 gün önceden banyo yapılması gerekir. Ancak çok yoğun bir alerjiniz varsa bunları yapmadan uzman bir doktora gidilmelidir. Önce hasta rahatlatılmalı, ondan sonra tedavi programına başlatılmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.