Araştır , Öğren , Bilgilen

Araba Neden Akü Bitirir?

Araba Neden Akü Bitirir?

0 119

Araba Neden Akü Bitirir?

Ölü bir araba aküsü sinir bozucu olabilir, ancak önlenebilir. Bitmiş bir pilin önlenmesine yardımcı olmak için, önce neyin neden olduğunu bilmeniz gerekir. Akü takviye kablolarını bir kenara koyun ve araç akünüzün neden ölmeye devam ettiğini açıklayabilecek faktörlere göz atalım.

1. Farlarınızı Açık Bıraktınız

Araç akünüz sürekli tükeniyorsa, kontrol etmeniz gereken ilk şey ışıklarınızdır. Birçok yeni araç, belirli bir süre sonra kapanacak şekilde tasarlanmış farlara sahiptir. Ancak arabanızda bu özellik yoksa farlarınız siz onları kapatana veya araç aküsü tamamen bitene kadar yanabilir.

2. Bir Şey Parazit Çekmeye Neden Oluyor

Aracınız kapalıyken bile, akünüz saat, radyo ve alarm sistemi gibi şeylere güç sağlar. Bunların piliniz üzerinde büyük bir etkisi olmamalıdır. Bununla birlikte, araç aküsü kapalıyken boşaltabilecek şey iç lambalar, kapı ışıkları ve hatta kötü sigortalar gibi şeylerdir.

Motorunuz çalışırken, alternatör aküyü şarj eder – bu nedenle sürerken radyoyu çalıştırmak için genellikle akünün ölmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak motor kapalıyken, alternatör aküyü şarj edemez, bu da küçük elektrik aksaklıklarının aküyü tamamen boşaltmasına yol açar. Bu elektrikli gerilmelerin neden olduğu akü kaybı, parazit çekme olarak bilinir.

Her ışığı kapatarak ve arabadan çıkmadan önce bagajınızın, torpido gözünüzün ve kapılarınızın tamamen kapalı ve kilitli olduğundan emin olarak parazit çekilmelerini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

3. Pil Bağlantılarınız Gevşek Veya Paslanmış

Pilinize bağlı pozitif ve negatif terminaller bazen zamanla gevşeyebilir. Bu terminaller de paslanabilir. Terminalleriniz gevşerse veya paslanırsa, akü gücünü düzgün bir şekilde iletemediği için aracı çalıştırmakta sorun yaşayabilirsiniz. Hatta sürüş sırasında durdurabilir veya aracın elektronik bileşenlerine zarar verebilirsiniz. Aracınızın akü terminallerini düzenli olarak temizleyerek korozyonla ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

4. Dışarısı Aşırı Sıcak Veya Soğuk

Kış havalarının ve sıcak yaz günlerinin aşırı halleri aracınızın aküsü için sorunlara neden olabilir. Yeni aküler aşırı mevsimsel sıcaklıklara karşı daha fazla direnç gösterme eğilimindedir. Ancak akünüz daha eskiyse, yoğun soğuk algınlığı veya ısı performansı zayıflatabilir ve hatta tamamen ölmesine neden olabilir.

5. Araç Sürerken Akü Şarj Olmuyor

Araba, motoru çalıştırdığınızda aküye dayanır. Ancak aracınız çalışırken, akünüz şarjlı kalmasına yardımcı olmak için alternatöre dayanır. Alternatörünüz düzgün çalışmıyorsa, akünüzü etkili bir şekilde şarj edemez, bu da araba kullanıyor olsanız bile arabanızı çalıştırmayı zorlaştırabilir.

Arabanız sürüşten sonra çalışmıyorsa, alternatörünüzde problem olma ihtimali vardır.

6. Çok Fazla Kısa Sürüş Yapıyorsunuz

Motorun marşlanması akünüzden büyük miktarda güç alır, ancak daha önce belirtildiği gibi, alternatör motor çalışırken akünüzü şarj eder. Bununla birlikte, sık sık kısa sürüşlere devam ediyorsanız, alternatör, aküyü pit stoplar arasında düzgün bir şekilde şarj etmek için yeterli zamana sahip olmayabilir – özellikle de daha eski bir akünüz varsa. Uzun vadede, sık sık yapılan kısa yolculuklar aracınızın aküsünün ömrünü kısaltabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.