Araştır , Öğren , Bilgilen

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

0 89

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı için hangi hekime başvurulmalıdır? Sorusunun yanıtını vermeden önce bel ağrısının belirtilerinin neler olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve tedavi uygulamaları hakkında bilgilerin verilmesi aslında hangi hekime gidilmesi gerektiği ile ilgili daha da açıklayıcı bilgi olacaktır.

Bel Ağrısı Nedir?

Genel itibarıyla bel ağrısı, belin zorlanması ya da duruştaki bozukluklar veya bel kaslarına bağlı bulunan eklemlere hasar verecek şekilde ağrıya  yol açan durumlar şeklinde tanımlanabilir.

Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Bel ağrılarının pek çok nedeni Elbette ki olabilir. Tüberküloz, Brusella gibi rahatsızlıkları kemik erimesi yani osteoporoz, kireçlenme, başka bir yerden veya omurganın sadece kendisinden kaynaklanan kanserler, bel ağrısına sebep olan en önemli faktörler olabilir.
• Doğumsal anormallikler
• Travmatik sebepler yani omurga kırıkları ya da omurgaların kayması şeklinde meydana gelen durumlar
• Bel zorlanması ile ilgili bozukluklar ve bel fıtığı bel omurgasının kireçlenmesine bağlı olan bel ağrıları

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrılarının geçmesi, daha doğrusu bel ağrılarının oluşmaması için gün içerisinde bireylerin uyması gereken çeşitli kurallar ve egzersizler vardır. İşte bu kurallardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.
• Herhangi bir cisme ya da yöne doğru bakıldığında insan vücudunun tamamının dönmesi gerekir. Baş boyun ve gövde aynı anda bir düzleme ya da bir cisme bakmalıdır.
• Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Özellikle de ayakta hareket etmeksizin yarım saatten fazla duran bireylerin bellerinde bir ağrı oluşacaktır.
• Yatmak amacıyla yaylı ve ortopedik olan yatakların kullanılması gece boyunca bele rahat edilecektir.
• Yan pozisyonda ön tarafa doğru dökülecek şu bacaklarını karnına doğru çekip yatırması sağlık açısından en uygun pozisyon olarak bilinir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi genel itibarıyla bel ağrısının sebebi ne şiddetini ya da bireyin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar ile kas gevşeticiler de kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşuna fizik Tedavi açısından başvurulabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda ağrı bantları, masajlar, lokal enjeksiyonlar ve egzersizde bel ağrısı tedavisinde oldukça etkili olan yöntemlerin başında gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.