Araştır , Öğren , Bilgilen

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

0 105

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

Özellikle kış günlerinde daha sık karşılaşılan bir sorundur boğaz ağrıları. Önce boğazda bir yanma hissi ile başlar genellikle. Sonra sanki boğaza bir tüy yapışmış da her nefes alışta o tüy hareket ede-rek kaşındırıyormuş duygusu yaşanır. Ardından boğaz bölgesinde bir şişkinlik duygusu ile yutkunma, yemek yeme gibi faaliyetlerde ağrı hissedilmeye başlanır. Genel olarak seyir budur. Ancak elbette nedene bağlı olarak boğaz ağrısı gidişatı da farklı olabilir.
Bilindiği üzere boğaz ağrılarının nedeni, basit bir alerjiden hamileliğe ve hatta boğaz tümörlerine kadar pek çok hastalık olabilir. Tüm bu hastalıkların kaynakları ise aslında iki ana nedene bağlıdır: Viral kaynaklı nedenler, bakteriyel kaynaklı nedenler…
Viral kaynaklı hastalıklar genellikle bir hafta içinde kendi kendine bile iyileşebilen, soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. Bakteriyel boğaz ağrıları ise biraz daha ciddidir ki; doktor muayenesi ve ilaç kullanımı çoğunlukla şarttır.
Bir de viral ya da bakteriyel olmayan ancak kişinin yaşama şeklinden kaynaklanan boğaz ağrıları da vardır. Örneğin sigara kullanımına bağlı boğaz ağrıları ya da yeme alışkanlıklarına bağlı reflü hastalığı kaynaklı boğaz ağrıları gibi.

Boğaz ağrılarına neden olabilecek hastalıklardan birkaçı kabaca şöyle sıralanabilir;

-Grip,
-Soğuk algınlığı,
-Mononükleoz,
-Krup hastalığı,
-Alerjik rinit,
-Larenjit,
-Kızamık,
-Kabakulak,
-Suçiçeği,
-Bademcik iltihabı,
-Difteri,
-Sinüzit,
-Reflü,
-Akciğer enfeksiyonları,
-Tümörler
Dolayısı ile de tedavi şekilleri farklı olabilir. Bu nedenle boğaz ağrısını, nedene ve hastalığa bağlı olarak incelemek daha doğru olacaktır.
Bakteriyel durumlarda hekim kontrolü şart olduğu için konumuz, viral kaynaklı ya da yaşam alışkanlıklarına bağlı olan boğaz ağrıları olacaktır.

VİRAL BOĞAZ AĞRILARI

Öncelikle bilinmesi gereken şudur: Vücuda bir şekilde bulaşmış olan bir virüsün olduğu bir gerçektir. Ancak vücut normal şartlarda virüs ile mücadelesini bir hafta içinde kazanacak ve boğaz ağrısı son bulacaktır. Bu noktada viral boğaz ağrısı yaşayanların yapabileceği tek şey vücudu bu savaşında, basit bazı tedbirler ile güçlendirmektir. Viral boğaz ağrılarında, ağrıya genellikle hapşırma, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı ve vücudun diğer bölgelerindeki ağrılar da eşlik eder. Ayrıca sinüs ağrısı, hırıltı, boğaz kuruluğu ve sesin derinden gelmesi de sık rastlanan belirtilerdir.

Viral Boğaz Ağrılarında Neler Yapılabilir?

Birçok hastalığın belirtisi de olabilen boğaz ağrısının en sık rastlanılan sebebi virüslerdir. Basitçe bir iki hafta içinde geçerler. Bu süreçte aşağıdaki tavsiyelere uyularak boğaz ağrısının daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir.
Sıvı Tüketimi; Boğaz ağrısı yaşayan kişilerin öncelikle bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Günde 2 litre su içmek, bolca bitki çayları ve çorba tüketmek boğaz ağrısını yumuşatacaktır. Sıvı tüketimini arttırmak alınacak ilk önlemlerdendir.
Temiz Hava; Sigara içilen ortamlarda bulunmak ya da bizzat hastanın kendisinin sigara içmesi, boğaz mukozasında kuruluğa ve dolayısı ile boğazda tahrişe neden olacaktır. Bu nedenle boğazı ağrıyan kişiler, bulundukları ortamın havasını temiz tutmaya çalışmalı, eğer mümkün ise bulundukları ortamı bolca havalandırmalıdır.
Toz; Gerek çalışılan yer gerek ise ev ortamının tozlu olması da boğazın tahriş olmasına, allerjik reaksiyonların canlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle mümkün ise kişiler bulundukları ortamın tozdan arındırılmasını sağlamalıdır.
Temizlik; Boğaz ağrısının yaşandığı dönemde kişiler aynı kıyafetleri ve malzemeleri sürekli kullanmamalıdır. Bu nedenle sık sık kıyafet değiştirmeli ve çıkan çamaşırların alerjik reaksiyonlara neden olmayacak bir deterjan ile yıkanması sağlanmalıdır.
Gargara; Boğaz irritasyonları yaşandığında evde kullanılacak gargara, sprey ve pastiller son derece yararlı olacaktır. Ancak eczaneden alınacak ürünlerin doktorun tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.
Yiyecekler; Bu dönemde tüketilen yiyecek ve içeceklerin çok soğuk ya da sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yutulması nispeten daha kolay olan püre, pilav, lapa, çorba gibi yiyecekler daha çok tüketilmelidir. Özellikle tavuk sulu çorbanın hastalıklara şifa olduğu yönünde ciddi saptamalar vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.