Araştır , Öğren , Bilgilen

Burger King Bayilik Nasıl Alınır? 

Burger King Bayilik Nasıl Alınır? 

0 365

Burger King Bayilik Nasıl Alınır?

Burger King 75 ülkede yaklaşık olarak 13,000’den fazla restorana sahip olan global bir markadır. Bu etkisi altına alan büyümenin sırrı bayilerin başarısıdır. Burger King hem yeni pazar noktalarına yer veriyor hem de bununla birlikte kendini kanıtlamış oluyor.
Daha çok kişi tabanına erişmek için ise; salatalar, kahvaltılıklar, burgerler, tatlılar ve içecekler şeklinde değişik yemek seçenekleri sunuyor. Burger King rekabet edebilmek için yeni ürünler geliştirmeye ve bunları sunmaya devam ediyor. 

Burger King bayilik Şartları Nelerdir?

  • Burger King bayilik şartları içinde en ehemmiyet verdiği konu, yatırımcının işi sahiplenmesidir. Yapılacak işi ancak para yatırımı olarak görüp, işyerinden uzakta kalan, işi takip etmeyen ve akışına bırakan girişimciler ile kontrat yapılmaktan kaçınılmaktadır.
  • Bu yüzden, bayilik sözleşmesi imzalamadan ilkin yatırımcının özgeçmişi ayrıntılı incelenmekte, geçmiş iş başarıları ve tecrübeleri ehemmiyet kazanmaktadır. Şube açılacak iş yeri büyüklüğü için aranan en az koşul cadde dükkânı için 300 metrekare, alışveriş merkez için 120 metrekaredir. Tüm açılan şubeler baca sistemine sahip olmalı ve “kafe-restoran ruhsatı” alınmaya elverişli olmalıdır. 
  • Cadde dükkânlarının düz giriş benzer biçimde olması gerekmektedir. Şubenin bulunmuş olduğu konum, alışveriş merkez içinde değil ise, yaya trafiğinin fazla olduğu, okul, amme kurumları, büyük iş bölgeleri şeklinde nüfusun yoğun olduğu yerler olmalıdır. En yakın öteki Burger King şubesi ile içinde en az 1,5-2 km mesafe olmalıdır.
  • İlk kez bayilik sözleşmesi imzalayacak yatırımcılardan isim hakkı bedeli ve kurulum masrafı olarak, yatırımın yeri ve ebatlarına nazaran en az 500.000 dolar olmak suretiyle yaklaşık 700.000 dolar + KDV yatırım bedeli alınmaktadır. 20 senelik kontrat yapılmakta ve isteğe bağlı olarak devretme imkânı tanınmaktadır.
  • Reklam ve pazarlama bedeli olarak KDV hariç ciro üstünden her ay alınmaktadır. Paket servis bütün şubeler için mecbur olmayıp yatırımcının tercihine nazaran izin verilebilmektedir.

Burger King Kâr Marjı Ne Kadar?

  • Burger King bayilerinin yaklaşık kar marjı net olarak 20-50 bin TL arasındadır. Bu rakamlar, sahip olunan işletmenin büyüklüğü, kişi trafiği, ciro ve personel sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Orta halli bir bayi yaklaşık 250 – 300 bin TL arası ciro yapmaktadır. Yerine nazaran bu rakamlar mağazanın konumuna ve alan kişi potansiyeline nazaran 500.000 TL’yi geçebilmektedir. 
  • Burger King, bayilik verdiği yatırımcılarına, bayilik için yatırılan parayı yaklaşık 3 ila 6 yılda kazanmayı da vaat etmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü bayiliği bırakmak isteyen girişimcilerine de devir hakkı tanınmaktadır. Burger King bayilik şartları, başka bir firmaya nazaran fazlaca masraflı olup oldukça iyi düşünerek yatırım yapılması ihtiyaç duyulan bir firmadır.
  • Gıda sektörüne girecek yatırımcılar ne olursa olsun ön araştırmaları ayrıntılı bir halde yapmalı, bütün riskleri göz önünde bulundurmalıdır. Herhangi bir olumsuzluğa karşı ne olursa olsun, bir başka planı hazırda bulundurulmalıdır. İlk aylarda gerçekleşmesi olası düşük ciro sebebi ile muayyen bir miktar nakit para hazırda bulundurulmalıdır.

Burger King Franchise Ne Kadar?

Bayilik şartlarını sağladığınızda 20 sene süresince, açtığınız restoranı işletme hakkına sahip olursunuz. Elbette ki bu işi yapabilmeniz için başlarda belli bir Burger King franchise bedeli ödemeniz gerekmektedir.
Bu fiyat her sene güncellenmekte olup şubeden şubeye de değişim gösterebilir. Ancak bir Burger King franchise için en az yatırım miktarı 500.000 Amerikan Dolarıdır. Bu ücrete KDV dâhil değildir.
Ayrıca daha ilkin herhangi bir işletmecilik tecrübeniz olmadıysa, TAB Gıda en önce işletmeci olabilmeniz için bir tahsil verecektir. Restoranı işlettiğiniz zaman süresince de TAB Gıda’nın bilgi, tecrübe ve hizmetlerinden sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.