Araştır , Öğren , Bilgilen

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir? Diş Dolgusu Acıtıyor mu?

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir? Diş Dolgusu Acıtıyor mu?

0 103

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir? Diş Dolgusu Acıtıyor mu?

Çocukluğumuzdan beri süregelen bir rahatsızlık olan diş çürümesi birçoğumuzun korkulu rüyası olmuştur. Gerek uykusuz bıraktığı geceler gerekse duvarları yumruklamamıza vesile olan ağrılarıyla insanların büyük bir sorunu haline gelmiştir. Küçüklükten beri diş fırçalama alışkanlığı kazanamayan veya diş fırçalama alışkanlığı olmayan kimselerde daha sık görülen diş çürümesi, yediğimiz yemek taneciklerinin dişlerimizin arasına sıkışmasıyla başlar. Günler aylar geçtikçe fırçalanmayan diş arasındaki yemek tanecikleri dişleri çürümeye mahkûm ediyor.

Diş Çürümelerini Nasıl Engelleriz?

Dişlerimiz her geçen gün yediğimiz yiyeceklerin artıklarıyla dolmakta. Ama bunun haricinde çok severek yediğimiz çikolatalar, şekerler gibi yiyecekler dişlerimizin çürümesinde büyük rol sahibi oluyor. Diş çürümelerini engellemek için öncelikle düzenli olarak her öğünden sonra diş ipi yardımıyla dişlerimizin arasını temizlemeliyiz. Ardından dişlerimizi fırçalamalı ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz ağız gargarasıyla gargara yaparak dişlerinizin çürümesini ve kötü ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

Diş Çürümesi Ağrısı Nasıl Giderilir?

Diş çürümesi ağrısı çoğumuzun belası olan bir ağrıdır. Eğer diş doktoruna gitmek istemiyorum şehir efsaneleriyle dişimin ağrısını geçiririm diye düşünüyorsanız bu düşüncelerinizden arınmaya bakın. Hemen bir diş doktorundan randevu alıp gidin. Diş çürükleri şehir efsaneleriyle tedavi edilecek bir hastalık değildir. Doktorunuz kanal tedavisi için verdiği tarihe kadar dişlerinizin ağrısını gidermek için size ağrı kesici yazacaktır. Şehir efsaneleri ile dişlerinizin durumunu daha kötü yapmak doğru bir düşünce değildir.

Diş Dolgusu Acıyor mu?

Diş doktorunuzun uzanmanızı rica ettiği andan itibaren kesinlikle heyecanlanmanıza veya korkmanıza gerek yok. Birçoğumuzun korkulu rüyası olan diş doktorları hakkındaki düşüncelerimiz diş tedavimizin ardından değişiyor. Ağzımıza yaptığı uyuşturucu iğnelerin etkisiyle kesinlikle ağrı, acı veya sızı hissetmiyorsunuz. ‘’Diş dolgusu acıtıyor mu,’’ sorularınıza da böylece cevap vermiş olalım.

Diş Dolgusu Düşer mi?

Doktorunuz kanal tedavinizi bitirip diş dolgunuzu tamamladıktan sonra sizlere belli süre içerisinde katı yiyecekler yememenizi ve sadece sulu yiyecekler yemenizi söylerler. Yeni yapılmış diş dolgusu üzerinden sert yemekler yerseniz diş dolgunuz düşebilir. Diş dolgunuzun üzerinden belli bir süre geçmiş olsa dahi diş dolgunuzun üzerinde çok sert yiyecekler yerseniz diş dolgunuzun düşme ihtimali artabilir. Diş dolgusu üzerinde sert yiyecekleri tutmamaya özen göstermek gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.