Araştır , Öğren , Bilgilen

Dış Gebelik Merak Edilenler Nelerdir?

Dış Gebelik Merak Edilenler Nelerdir?

0 82

Dış Gebelik Merak Edilenler Nelerdir?

Annelik hayali kuran ve cinsel açıdan aktif yaşamı olan her kadının dış gebelik yaşama riski bulunmaktadır. Sperm ve yumurtanın birleşmesi ile döllenen yumurta fallop tüplerinden geçerek rahim içerisine yerleşmesi ile normal hamilelik başlamış olur lakin bazı sebeplerden gerekse geçirilmiş üreme sistemi enfeksiyonları yüzünden döllenen yumurta rahim içinde değil rahim dışında bir yerlerde bulunur buna da dış gebelik denmektedir. Dış gebelik halk arasında yabancı gebelik olarak bilinir. Dış gebelik sık olarak fallop tüplerinde bulunur bazı durumlarda ise yumurtalıkta, karın içi ve rahim ağzında da olabilmektedir.

Dış Gebeliğin Nedenleri Ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Spermin yumurta ile döllenip fallop tüplerinden rahim içine geçememiş olmasının birçok sebebi vardır bunlardan bazıları şöyledir: Sigara kullanımı, çikolata kisti, anne yaşının ileri olması (35 ve 35 yaş üstü) , kullanılan bazı doğum kontrol hapları ve spiral kullanımı, anne adayının tüp bebek tedavisi görmesi, rahim ya da yumurtalık iltihapları, fallop tüpü tıkanıklığı. Bu saydıklarımızın ise dış gebelik oluşumuna etkileri şöyledir:
Sigara içerken sadece ciğerlerinize zarar vermezsiniz. Sigara içinde bulundurduğu zehirli maddeler ile kadınların salgıladığı birçok hormona etki etmektedir. Sigara kullanımı döllenen yumurtanın anne rahminin içine yerleşmesini sağlayan hormonlara zarar verir. Hormon salınım şeklinin olması gerektiği şeklini engelleyerek döllenen yumurtanın rahim içine geçmesine engel olur. Böylelikle dış gebelik oluşum riski artar nitekim sadece dış gebelik değil kısırlığa bile sebep olur.
​​​​​​​​​Çikolata kisti yumurtaların kalitesini ve fallop tüplerinin işleyişini etkiler. Eğer çikolata kisti belirtileri veriyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız çünkü birçok kadın çikolata kistini hafife aldığı surette ya dış gebelik oluştuğu zaman ya da kısır olduğunu öğrendiği zaman durumun ciddiyetini anlıyor.
Anne yaşının ileri olması kadınlarda yaş ilerledikçe hormon salınım seviyesinin değişmesine neden olur böyle durumlarda dış gebelik oluşabilir. Eğer yaşınız 35 ve üstüyse gebelik belirtiniz ve gebelik testiniz pozitif sonuç verdiyse direk doktora gidiniz.
Bazı doğum kontrol haplarının ( içinde sadece progesteron bulunduran ) ve spiral kullanımının birçok doktor tarafından dış gebelik oluşumuna etki ettiğini söylemektedir. Hatta sadece söylemekle kalmayıp doğum kontrol hapı ve spiral kullanan kadınların, kullanmayan kadınlara göre dış gebelik oluşumunun yüksek olduğunu veriler ile açıklamıştır.
Fallop tüpünün önceden üreme sistemi içinde oluşan enfeksiyonlar sonucu doğal yapısı bozulur bu durumda fallop tüpünden tıkanıklığına sebep olur. Tıkanıklık sonucu döllenen yumurta fallop tüpünden geçemez. Dış gebelikler %90 oranla fallop tüpünde gerçekleşir eğer herhangi bir üreme sistemi enfeksiyonu geçiriyorsanız mutlaka doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulamalısınızdır.

Dış Gebelik Belirtileri Ve Normal Gebelik Belirtileri Nedir?

Dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerinin tamamen aynısıdır tek farkı dış gebeliğin ileri seviyesinde kanama ve şiddetli ağrı sonucu doktora gitme kısmında fark edersiniz. Belirtileri ise geciken regl dönemi, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, bulantı ve kusmadır. Hiçbir kadın unutmamalıdır ki her hamilelik belirtisi ve pozitif çıkan gebelik testi normal, sağlıklı bir gebelik değildir bu yüzden test sonucu pozitifse gecikmeden sağlıklı bir gebelik olup olmadığından emin olmak için doktora gitmelisiniz. Doktora uzun süre gitmeme durumunda dış gebelik fallop tüpünde oluştuysa embriyo sığamayacak ve tüpünü yırtarak kanamaya sebep olacaktır. Birçok kadın gebelik testini evde yapıp uzun süre doktora gitmez ya da kan testi ile gebelik sonucu alıp yine uzun süre doktora gitmeyebilir. Ve bunun sonucunda dış gebeliği yaşayan kadın  olağan dışı kanaması ve şiddetli  ağrıları olduğu için bebeğim öldü ya da düştü korkusu ile doktora gittiğinde gebeliğinin normal gebelik değil dış gebelik olduğunu anlar. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için mutlaka doktora gitmelisiniz.

Dış Gebelikte Tanı Ve Tedavi Nasıl Olur?

Dış gebelik teşhisi çok dikkatle yapılmalıdır çünkü eğer ki gebelik testiniz pozitif değilse  genital enfeksiyonlar, idrar yolu taşları ile de karıştılır. Yine tekrar tekrar demekte fayda vardır gebelik testi pozitif çıkarsa doktora gidin çünkü doktorunuz yaptığı testler ile hCG hormunu salınım miktarını takip edecektir özellikle ultrason ile bakıldığında embriyonun olması gerektiği yerde olup olmadığına bakar eğer ki embriyo rahim içinde değilse hCG hormonunu tekrar takip ederek dış gebelik tanısı koyacaktır.
Tedavisi ise bazı durumlarda dış gebelik kanama ile kendiliğinden sonlanır bir doktor müdahalesine gerek kalmaz eğer kanama şiddetliyse doktora gitme halinde  doktor yırtılma olmasına karşı laparoskopi uygulaması ya da açık cerrahi ile müdahale eder. Her şekilde doğru müdahale için gebelik testiniz pozitif çıktıysa doktora gitmelisiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.