Araştır , Öğren , Bilgilen

E-Devlet’ten Kredi Notu (Puanı) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten Kredi Notu (Puanı) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

0 93

E-Devlet’ten Kredi Notu (Puanı) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Nedir?

KBB’nin (Kredi Kayıt Bürosu) vatandaşların tüm banka ilişkilerini ve finansal geçmişini toplayarak analiz etmesi sonucu oluşan ve bu vatandaşlara ait olan özel puana kredi notu denir. Halk dilinde nota kredi puanı ya da kredi skoru da denilmektedir. Kredi notu sorgulaması e-Devlete 15 Mart 2019 tarihinde başlamıştır. Kredi notu bankalardan kredi almanıza yarayan bir etmendir. Yani kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alabilmeniz o kadar kolaylaşır. Peki kredi notu üzerinde derecelendirme yaparsak hangi seviyeden itibaren kredi çekebiliriz? Şimdi bunu inceleyelim.
-1-699 Kredi Notu: Çok Riskli-Kredi Almak İmkânsız
-700-1099 Kredi Notu: Orta Riskli-Kredi almak İmkânsız
-1100-1499 Kredi Notu: Az Riskli-Kredi Alma İhtimali Var.
-1500-1699 Kredi Notu: İyi-Kredi Alabilir.
-1700-1900 Kredi Notu: Çok İyi-Kredi Alabilir.
Kredi puanınızın yüksek olmasında önemli olan ilk şart kredi ödemelerinizin düzenli bir şekilde ödenmesi. Böylece bankanın kişiye olan güveni artacağından banka bu kişinin kredi notunu yükselterek kredi almasını kolaylaştırır. Eğer kredi puanınızı yükseltmek isterseniz bu şartı kesinlikle yerine getirmelisiniz.

Kredi Notu (Puanı) Sorgulama Aşamaları

Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ana sayfada sizden istenen T.C kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında e-Devlet şifresini edinebilirsiniz.
E-Devlet girişiniz onaylandıktan sonra sizden istenen kimlik doğrulama işlemini yapın ve ardından arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” ifadesi yazılır ve hemen altta çıkan bu seçeneğe tıklanır. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz ana sayfadaki “Kurumlar” kısmında “T” harfine tıklayın ve burada çıkan “Türkiye Bankalar Birliği” sekmesi altındaki “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” seçeneğine tıklayın.
Çıkan sayfada sağ üst köşedeki “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanır ve buradan istediğiniz rapor türüne göre “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” ya da “Çek Bilgileri Raporu” seçeneğine tıkladıktan sonra “Devam Et” butonuna basın ve çıkan ekranda “Başvur” butonuna basın. Böylece kredi puanınızı sorgulamış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.