Araştır , Öğren , Bilgilen

E-Ticaret SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

0 62

E-Ticaret SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda yaşanan dijitalleşme ile birlikte insanların alışveriş alışkanlıkları değişmeye başladı. Hem daha kolay hem de daha hızlı olması nedeniyle online ortamda alışveriş yapma alışkanlığı giderek yaygınlaşmaya başladı.

Çoğu firma veya satıcı hem işini büyütmek hem de daha çok müşteriye ulaşmak için işlerini online ortama taşımak zorunda kaldı. Web sitesi, e ticaret sitesi veya sosyal medya hesabı açarak ürünlerinin daha çok kişi tarafından ulaşılmasını kolaylaştırmak bir zorunluluk haline geldi.

E- Ticaret yapan kişiler veya firmalar daha çok trafik oluşturmak ve daha çok ulaşılabilir olmak için Arama Motoru Optimizasyonu yaparlar. İngilizcede ki karşılığı SEO yani Search Engine Optimizationu’dur. Temel olarak web sitelerinin arama motorlarında daha kolay bir şekilde taranmasını sağlamak anlamına gelir.

Optimizasyon çalışmalarının ana amacı web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda görünmesini sağlamaktır. Böylelikle firmanın hizmet verdiği alanda ki bir kelimeyi aratan herhangi bir kullanıcı firmaya daha kolay bir şekilde ulaşabilecektir.
Firmanın sattığı ürünleri hedef kitlenin kolay bir şekilde ulaşabileceği şekilde web sitesini düzenlemek günümüz dünyasında çok önemlidir. Özellikle çok fazla rakip arasından sıyrılıp ön planda olmak için bu optimizasyon şarttır. Hedef kitleye daha kolay ve ücretsiz bir şekilde ulaşılması nedeniyle Arama Motoru Optimizasyonu çoğu firmanın vazgeçilmezidir.

SEO Nasıl Yapılır?

Sitenin satışlarını ve etkileşimini arttırmak amacıyla yapılan optimizasyonun ilk aşaması anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelimelerinin seçiminden sonra hedef kitle seçimi doğru bir şekilde belirlenmelidir. Hedef kitleye ulaşıldıktan sonra ise bu kitleyi müşteriye dönüştürmek gerekir.

Ürünler paylaşılırken hedef kitlenin ihtiyacı doğrultusunda içerikler paylaşmak önemlidir. Bu içerikler hem kaliteli olmalı hem de anahtar kelimeler ile optimize edilmiş olmalıdır. İçeriklerin alaka düzeyi yüksek olmalı. Web sitesi ve rakip analizi yapmak ise en önemli aşamalardan biridir. Özellikle son yıllarda hem bireysel hem de kurumsal organizasyonların sayıları oldukça arttı.

Bu yüzden rekabet ortamı çok fazla ve arama motorlarında üst sıralarda olmak çok daha zor. Rakiplerden sıyrılıp üst sıralarda olmak için Arama Motoru Optimizasyonu tekniklerini iyi bilmek ve uygulamak her firma için hayati öneme sahiptir.

SEO Yapmanın Avantajları Nelerdir?

  • Etkili bir optimizasyon sitenize gelen etkileşimi arttırır ve sizi ön plana çıkarır. Böylece daha çok müşteriye ulaşır ve daha çok tercih edilirsiniz.
  • Sitenizin güvenliğini sağlar ve web sitesi aramalara uyumla hale gelmiş olur.
    Yeni kitlelerin size ulaşmasını sağlar ve mevcut kitlenizi büyütmenize yardımcı olur.
  • Markalaşma sürecinizi hızlandırır ve sizi sürekli tepede tutar. Böylelikle hizmet verdiğiniz sektörde önemli bir oyuncu haline gelirsiniz.
  • Seo yapmak 7-24 reklam gibidir ve ücretsiz bir şekilde web sitenizin aktif bir şekilde kitleleri çekmesini sağlar.
  • Rakiplerinizi analiz edebilir ve anahtar kelimeler ile rakibinizin önünde olmanız sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.