Araştır , Öğren , Bilgilen

E-Ticarette Dropshipping Nedir?

E-Ticarette Dropshipping Nedir?

0 81

E-Ticarette Dropshipping Nedir?

E – ticaret her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. İnternet ortamında normalden daha fazla müşteriye ulaşarak kısa sürede yüksek miktarlarda satış yapılan e – ticaret sistemlerinde sürekli olarak yeni alternatifler çıkmaktadır.
Son dönemlerde en popüler e – ticaret yöntemlerinden biri de dropshipping yöntemidir. Dropshipping yönteminde firmaların stok ya da depo ihtiyacı olmadığı için maliyetler düşmektedir.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping adı verilen sistem, bir e – ticaret firmasının herhangi bir stok tutmak yerine tedarikçiler ile direkt olarak anlaşması ve ürünlerin tedarikçiden müşteriye gönderilmesini sağlayan sistemdir.
Bu şekilde e – ticaret firmaları ürünleri bir depoda toplayarak ekstra maliyetlere girmezler. Böyle olunca da fiyatlar normalin daha altında olur. Düşük maliyet sayesinde düşük fiyatlar belirlenir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

İnternette tanınan ve tercih edilen bir e – ticaret firması haline gelmek çok önemlidir. Bu durumdaki firmalar herhangi bir stok yapmasalar da satış yapabilirler. Her sektörden önemli ve büyük tedarikçiler ile anlaşan bu tip firmalar tedarikçilere günlük düzenli olarak gönderdikleri sipariş listelerinin kargolanmasını sağlarlar.
Tedarikçi firma satıcıdan gelen talep doğrultusunda müşterilerin adreslerine ürünleri göndermeye başlar. Bu noktada satıcı firma aslında müşteri ve tedarikçi için aracı konumuna düşmektedir. Yapılan satışın tutarı satışı yapan e – ticaret firmasına ödenir. Bu satışların belirli bir kısmı da tedarikçiye aktarılır.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping sisteminin hem müşteri hem de satıcılar için avantajları bulunmaktadır. Müşteri açısından avantajları:
Düşük maliyet sayesinde düşük fiyat imkanı
Ürünün direkt tedarikçiden gelmesi sayesinde hasar ihtimalinin azalması
gibi maddelerdir. Bunun dışında tabi ki de bu durumun satıcı açısından avantajları çok daha fazladır.
Satıcının sahip olduğu avantajlara:
Depo kiralama ücretlerinin olmaması
Daha az personel çalıştırma fırsatı
İşlerin büyük kısmının online olarak sağlanabilmesi
sektörde iş kurmak için büyük sermayelerin şart olmaması
gibi örnekler verilebilir.
Burada satıcı firma tedarikçi ve müşteri arasındaki iletişimi iyi noktada korumalıdır. Müşterinin sorunlarını hızlı ve etkili çözümler sunmalıdır.

Dropshipping Dezavantajları

Günümüzde dropshipping yapan e – ticaret firmalarının büyük bir kısmı global çalışmaktadır. Global çalışan firmaların dünya çapında tek bir merkezleri bulunmaktadır ve genellikle bu firmaların müşteri hizmetlerine mail yoluyla ulaşılmaktadır. Durum böyle olunca siparişlerin yanlış gelmesi, hasarlı ürün gelmesi ya da siparişin kaybolması gibi durumlarda firma ile iletişim kurmak zor hale gelmektedir.
İletişim noktasında bir başka sıkıntı da tedarikçiye iletilmesi gereken durumlarda firmanın aracı pozisyonunda olarak iletişim süresini uzatmasıdır. Direkt olarak tedarikçiye iletilmesi durumunda çok daha kısa sürede çözülebilecek sorunlar araya satıcı firma da girdiği için daha uzun sürelerde çözülmektedir.
Dropshipping için bir diğer dezavantaj da firmaların anlaştıkları tedarikçiler ile iyi iletişim kuramamaları durumudur. Bazı durumlarda iyi tedarikçiler seçmeyen firmalar hem kendileri hem de bu firmaların müşterileri büyük sorunlar yaşamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.