Araştır , Öğren , Bilgilen

Günde Bir Saat Yürümenin Yararları

Günde 1 Saat Yürümenin Yararları

0 170

Günde 1 Saat Yürümenin Yararları

 

Teknoloji çağına geçtiğimiz günden beri hareketsiz yaşam çoğaldı. Özellikle büyükşehirlerde iş yoğunluğu fazla olsada dikkatli olunduğunda aslında hiç yürümediğimizi fark ederiz. Evden otobüse, otobüsten iş yerine yürürüz. Eğer masa başı işiniz varsa gün boyu oturmak zorunda kalırız.

Ayakta çalışanlarımız ise sadece ayakta kalarak spor yaptıklarını yürüdüklerini sanıyor. Aslında gündelik yaşamda yürümüyor, bekliyoruz. Buda ayakta da olsa hareketsiz bir yaşamı doğuruyor. Eskiden ninelerimiz, dedelerimiz evde bile olsa bugün işe giden insanlara rağmen daha çok yürüyüş ve spor yapmış oluyorlardı.

Çünkü ninelerimiz evde sabahtan aksama kadar ev işi, kışlık yazlık yiyeceklerini elleriyle yapar, gerekirse tarlaya gider hiç boş kalmazlardı. Dedelerimiz ise erkenden tarla çapanla meşgul olarak otomatikman hareketli bir yaşam sürerlerdi.

Bu nedenle daha zinde bir beyne ve bedene sahiptiler. Şimdilerde kime sorsanız yorgun ve bitkin. Bunun nedeni hareketsizliğe bağlı vitamin eksikliği bile olabilir.

Hareketsiz Yaşamın Zararları

 

Bedenimizin su gibi hava ihtiyacıda önemlidir. Kaliteli hava ancak hareketle sağlanabilir. Devamlı hareketsiz kalınan günlerde sağlıklı oksijen alınmadığında bulanık bir akla ve kan değerlerinizde düşmelere neden olur.

Çünkü dikkat edilirse kan testlerinde kanın içindeki hava oranıda ölçülür. Bu sağlıklı hava olmaz ise bedenimiz yeni kan üretemez. Buda kansızlığa neden olur. Bunun yanında karaciğer yağlanması ve kolesterol yükselmesi meydana gelir.

Sadece bunlar bile sizin halsiz ve yorgun hissetmenize yeterli olur. Bu nedenle uzmanlar sürekli hareketli yaşamı ve günde 1 saat yürümeyi tavsiye ediyor.

Yürümenin Bedenimize Etkisi

Hergün 1 saat yürüyüş yaptığınızda bedeninize sağlıklı oksijen verilir ve kan üretimi olduğundan dolaşım probleminiz ortadan kalkar. Bölgesel yağlanmalarınız bu duzenli dolaşımdan dolayı kaybolur. İç organlarınızdaki yağlanmalar azalır veya yok olur. Sağlıklı oksijen sonucunda beynimiz daha aktif çalışır ve zihin bulanıklığı yok

olur. Zihin bulanıklığının gitmesiyle yorgunluk ve halsizlik hissi gider. Depresyona da iyi gelir.
Sadece düzenli bir şekilde açık havada nefes almak bile depresyonu yenmenize neden olabilir. Hareketsiz yaşam biz fark etmesekte kendi bedenimizde bizi haps ettiriyor. Kendi kendimizden kaçamıyoruz. Bu kaçışın başarılı olabilmesi için mutlaka yaşamımızda hareketli olmalı ve yürüyüşe önem vermeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.