Araştır , Öğren , Bilgilen

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

0 55

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir ?

Kasık fıtığı halk arasında sadece erkeklerde görülen bir hastalık olarak bilinse de bu bilgi son derece yanlıştır. Kasık fıtığı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara kıyasla çok daha fazla olduğu için bu şekilde sanılmaktadır. Kasık fıtığı her yaşta görülebilmektedir.
Bu durum kişinin kondisyonunun düşük olması, kaslarının güçsüz olması, ani ve zorlayıcı hareketlere sürekli maruz kalması ya da belirli bir süre maruz kalmış olması gibi sebeplerden dolayı oluşabilir. Özellikle düzenli spor yapmamasına rağmen belirli günlerde tek seferliğine bile olsa kendisini çok fazla zorlayan, aşırı yük kaldıran, aşırı koşan genç erkeklerde de görülmektedir. Bu durumun önlenmesi için düzenli spor yapmak son derece önemlidir.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Kasık fıtığının oluşmasının ana sebebi kişinin kas ve bağ dokusunun güçsüz olmasıdır. Bu güçsüzlük durumu günlük hayata etki edecek bir şey değildir ve günlük aktiviteler sırasında kolay kolay sorun yaratmaz. Birçok kişi bu durumun farkında olmadan yaşar ancak belirli bir günde ya da zaman aralığında kişinin vücut kapasitesinin üzerinde aktiviteler yapmaya çalışması bu zayıf olan dokuda yırtılmaya sebep olabilir. Bu durum kasık fıtığı olarak adlandırılır.
Kasık fıtığı ilk oluştuğunda sadece dokuda zedelenme ya da çok küçük yırtıklar olabilir ve düzenli sporun yanında ilaç kullanımı ile tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda ise hastalık ileri seviyede olur ve kişi önemli sorunlar yaşar. Kişinin kasık fıtığı olduğunun en önemli göstergeleri bacakta uyuşukluk, çekme hissi ve ağrı.
Hastalığın erken tespit edilemediği durumlarda belirtiler artar ve hasta genellikle ağrı şikâyeti ile doktora gelir. Hastalar genellikle bu evrede ameliyat olmak durumunda kalırlar çünkü hastalık ilerlemiş durumdadır. Ameliyat uygulaması ile zayıflamış doku güçlendirilir ve böylece probleme sebep olan durum ortadan kaldırılır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kasık fıtığı ameliyatları son derece küçük kesiklerle yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar özellikle gelişen teknoloji ve tıp alanı ile birlikte son derece kolay ve sürekli uygulanır hale gelmiştir. Kasık fıtığı ameliyatı küçük bir kesikten hastanın dokusunda yırtık bulunan ya da zedelenme bulunan bölgeye ulaşarak yama yapılması şeklinde gerçekleştirilir. Ameliyat zorlayıcı bir ameliyat değildir ve hastanın iyileşerek günlük işlerine geri dönmesi son derece kısa sürer.
Bu sürecin sonunda günlük işlerine dönen hastaların bir süre evde istirahat etmeleri, fazla yürümemeler, koşmamaları ve kendilerini zorlamamaları önemlidir çünkü dokuya yapılan yamanın tamamen uyum sağlaması sürecinde zorlamalar yamanın da yırtılmasına sebep olabilir.
Kasık bölgesi kişinin günlük aktivitelerinden direkt olarak etkilenen bir bölgedir ve bu nedenle kişinin özellikle iyileşme sürecinde kendine dikkat etmesi gerekir. Tedavi tamamlandıktan sonra da ilgili dokuyu güçlendirmek için düzenli ve hafif şekilde spor yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.