Araştır , Öğren , Bilgilen

Kepek Oluşumuna Karşı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kepek Oluşumuna Karşı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0 107

Kepek Oluşumuna Karşı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kepek oluşumu belirli dönemlerde farklı sebeplerden dolayı olabilmektedir. Kepek oluşumunun temel nedeni saç diplerindeki ölü derilerin uzaklaştırılamamasıdır. Bu ölü deriler saç diplerinin nem dengesi bozulduğunda kepek olarak döküntü şeklini almaktadır. Kepek sorunu için piyasada pek çok ürün bulunsa da bu ürünlerin ne derece etkili olduğu saç tipine göre de farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda saç tipi çok kuru kişilerde kepek karşıtı ürünleri de istenen etkiyi yapmamaktadır. İstenen etkiyi elde etmek için kepek oluşumu gözlenen kişilerin saç diplerine nemlendirici etkili bakımlar yapmaları son derece önemlidir. Piyasada satılan saç bakım ürünlerinden istediği etkiyi alamayan kişiler doğal bakım yöntemlerini kullanabilmektedirler. Bu ürünlerin arasında en başta saç bakım yağları gelmektedir. Bu yağların birçoğunun ortak etkisi saç diplerini nemlendirmesi ve nem dengesinin korunmasını sağlamasıdır. Bunun dışında avokado yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlar aynı zamanda saç diplerini de beslemektedir.

Kepekli Saçlar İçin Nemlendirici Bakım

Kepek oluşumu gözlenen kişilerin saç diplerini uygun şekilde ve düzenli olarak nemlendirmeleri son derece önemlidir. Bu kişilerde nem dengesinin sağlandığı durumlarda kurumuş ve ölmüş saç derisi çok daha kolay şekilde uzaklaştırılır ve kabuklanma gözlenmediği için kepek oluşumu da gözlenmez. Bunun için zeytinyağı nemlendirici özelliği ile öne çık saç bakım yağlarından biridir. Zeytinyağı farklı ürünlerle karıştırılarak saç bakım maskesi şeklinde saça uygulanabildiği gibi direkt olarak saça uygulamak da mümkündür. Duşlardan önce az miktarda zeytinyağı saç diplerine masaj yaparak saça uygulanabilir. 10 dakika beklemenin yeterli olduğu bu uygulamadan sonra saçların güzelce yıkanarak yağın uzaklaştırılması gerekmektedir. Zeytinyağının dışında Hindistan cevizi yağı da son derece etkili bir nemlendirici görevi görmektedir. Hindistan cevizi yağı hafif ısıtıldıktan sonra saçlara uygulanır ve bekleme süresi daha uzun tutulabilir. Bu uygulama ıslak saça yapılır ve bekleme süresi 1 gece kadar uzun olacaksa haftada 1 kez uygulanması bile yeterli olacaktır. Buna rağmen kepek oluşumu gözlenen kişiler haftada 2 uygulama yapabilirler.

Kepekli Saçlar İçin Besleyici Çözümler

Argan yağı saçları nemlendirmenin yanında yoğun bir besleyici rolü üstlenir. Birçok saç bakım ürününde kullanılan argan yağı direkt olarak saça uygulanabilmektedir. Bunun dışında Argan yağını zeytinyağı ile karıştırarak da saça uygulamak mümkündür. Saça masaj yaparak karışımın uygulanması gerekir. Bekleme süresi yaklaşık 30 dakikadır ve sonrasında saçın güzelce yıkanarak temizlenmesi gerekir. Zeytinyağı saçı nemlendirirken argan yağı da besleyici özellik göstermektedir. Bunun dışında Avokado yağı da saç diplerini besleyen önemli saç bakım yağlarındandır. Avokado yağının saça masaj yaparak uygulanmasından sonra minimum 20 dakika beklenmelidir. Saçın tipine göre daha uzun süre beklemek de mümkündür. Sonrasında saç yağdan tamamen arındırılır ve uygulama tamamlanmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.