Araştır , Öğren , Bilgilen

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

0 139

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Herhangi bir fabrikada üretim ve geliştirme süreçlerinde takip yapan kişiye mekatronik mühendisi denilmektedir. Mekatronik mühendisinin en belirgin özellikleri arasında problemlere çözüm üretmek ve geliştirmek gelmektedir. Bu işlemler kimi zaman bilgisayar destekli programlar kullanılmadan yapılsa da genellikle bilgisayar destekli programlara ihtiyaç duyulur. Başarılı bir mekatronik mühendisi olmak için bu programların bir kısmına da üst düzey yetkinlik seviyesinde hakim olmak gerekmektedir.

 

Mekatronik mühendisliği yapabilmek için üniversitelerin 4 yıllık mekatronik mühendisliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamlamış ve diplomayı almış olmanız gerekmektedir. Üniversitelerin 2 yıllık mekatronik bölümünde okuyan kişilerde mekatronik mühendisliği yapabilir. Fakat bu göreve terfi edebilmeleri için üniversite döneminde dikey geçiş sisteminden yararlanarak üniversiteyi 4 yıla tamamlamalıdırlar. 

Mekatronik mühendisliği diğer birçok mühendislik bölümünü içerisinde barınan kapsamlı bir daldır. Mekatronik mühendisliği derslerinde elektrik elektronik mühendisliği dersleri, yazılım mühendisliği dersleri, makine mühendisliği dersleri de gösterilmektedir. Mekatronik mühendisliği bölümünde en çok öne çıkan dallardan ikisi robotik ve otomasyon dalıdır.

 

Mekatronik Mühendisliği Maaşları 2021

Mekatronik mühendisliği günümüz teknolojinin gelişmesi ve her şeyin otomatik sisteme döndürülmesiyle oldukça revaçta olan bir meslektir. Buna bağlı olarak mekatronik mühendisi olan kişilerin özel sektörde iş bulma imkanı da bir hayli kolaylaşmıştır. Mezunlar otomasyon firmalarında, robotik üretim firmalarında, fabrikalarda, gemilerde ve havaalanlarında çalışma imkanına sahiptir. Üniversite eğitimi boyunca alınan dersler, bu alanlarda rahat bir şekilde kullanılabilir.

 

Mekatronik mühendisliği bölümü henüz yeni çıkmış bir bölüm olduğu için mezun sayısı azdır ve buna bağlı olarak maaşları merak edilmektedir. Mekatronik mühendisliği maaşları kişinin tecrübesine, bilgisine ve çalıştığı firmaya göre değişiklik gösterebilir.

Mekatronik Mühendisliği

Mühendisler Odası tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılı itibari ile minimum 5.750 Lira brüt ücret ile başlama zorunluluğu vardır. Buda yaklaşık 4.000 Lira net ücrete tekabül etmektedir. Başlangıç bu fiyatlardan da olsa 5 yıl sonra kendini geliştirebilen bir mekatronik mühendisi aylık 6.000 Lira ile 10.000 Lira arasında maaş alabilmektedir.

 

Yurtdışı kaynaklı firmalar maaş ve işçi hakları açısından çok daha avantajlıdır. Eğer üniversite eğitimi süresince İngilizce’yi geliştirebilir, bilgisayar destekli programlarda da gelişebilirseniz bu maaşları kazanmanız mümkündür. Aksi halde daha düşük maaşlı bir gelecek sizleri bekliyor olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.