Araştır , Öğren , Bilgilen

Mobil İnternet Bankacılığı Nedir?

Mobil İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

0 86

Mobil İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Mobil İnternet Bankacılığı günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan, insanlara hem zaman tasarrufu sağlayan hem de hız kazandıran sistemlerdir. Mobil İnternet Bankacılığı nasıl açılır sorusuna cevap verirken işleyişin daha net anlaşılması için öncelikle Mobil İnternet Bankacılığı nedir, nasıl çalışır, bizlere sunduğu kolaylıklar nelerdir bunları anlatmak gerekir.

Mobil İnternet Bankacılığı Nedir?

Mobil İnternet Bankacılığını iki alt başlıkla incelemek gerekir. Bu alt başlıklar Mobil Şube ve İnternet Bankacılığıdır.

-İnternet Bankacılığı: Çalışmakta olduğunuz herhangi bir bankanın ürün ve hizmetlerini web tarayıcınız üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayan sistemdir.

-Mobil Şube: Mobil Şube ise İnternet Bankacılığından farklı olarak akıllı telefonlarınız veya tabletlerinizde kullanabileceğiniz yine çalışmakta olduğunuz bankaların İnternet Bankacılığı alt yapısını kullanarak hızlı ve güvenli hizmetler sunan uygulamalardır.

Mobil İnternet Bankacılığının Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Mobil Şube veya İnternet Bankacılığını kullanarak erişebileceğiniz bazı hizmetler aşağıda sıralanmıştır.

-Hesap Açma/Kapama işlemleri: Vadesiz veya Vadeli TL, USD, EUR veya Altın.
-Kredili Ürün İşlemleri: Kredi Kartı, Bireysel İhtiyaç Kredisi, Taşıt, Konut, Araba Kredileri veya Kredili Mevduat Hesabı gibi ürünlere dair ödeme yapmak, başvuruda bulunmak veya hâlihazırda bulunan ürünlerin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılabilen işlemlerdir.
-Havale/EFT işlemleri: Başka hesaplara para gönderimi sağlayabileceğiniz işlemler.
-Fatura Ödemeleri: Telefon, İnternet, Su, Doğalgaz, Elektrik vb. abonelikleriniz için dönemlik ödeme yapabileceğiniz gibi Otomatik Ödeme Talimatı tanımlayarak faturalarınızın son ödeme günü geldiğinde sistemin otomatik olarak ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz.
Mobil İnternet Bankacılığının bizlere sunmuş olduğu hizmetlerin bazıları yukarıda açıklandığı gibi olsa da Mobil Şube ve İnternet Bankacılığı ile artık yapılamayacak herhangi bir işlem neredeyse kalmamıştır. Bunun yanında belirtmek gerekir ki Mobil İnternet Bankacılığının bizlere sağladığı en büyük fayda zaman tasarrufudur. Zira Banka Şubelerinde sıra bekleyerek kaybedeceğimiz zamanı ve enerjiyi başka işlerle ikame edebiliyor olmak oldukça sevindiricidir. Şimdi bir de Mobil İnternet Bankacılığı nasıl açılır buna değinelim.

Mobil İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Mobil İnternet Bankacılığı kullanıcısı olmanın ön koşulu herhangi bir bankanın müşterisi olmaktır. Bir bankanın müşterisi olmak, o bankada bir hesabınızın, kredi veya ön ödemeli kartınızın ya da başka bir kredili ürününüzün bulunması gerekir. Bu şartları sağlayan müşteriler çalıştıkları bankanın herhangi bir şubesine başvuru yaparak Mobil İnternet Bankacılığını aktifleştirebilirler. Aynı zamanda bilinmelidir ki günümüzde bazı bankalar müşterilerine Mobil İnternet Bankacılığı başvuru ve aktifleştirme hizmetini Müşteri Hizmetleri aracılığıyla da sağlamaktadır. Müşterisi olun veya olmayın İnternet Bankacılığını kullanmak istediğiniz bankanın Müşteri Hizmetlerini arayarak yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Öte yandan yine bilinmelidir ki bazı bankalar müşterileri olmasa dahi bireylere SMS veya İnternet üzerinden yapacakları başvuru ile Mobil İnternet Bankacılığı hizmetini sağlamaktadır. Yukarıda da anlatıldığı üzere Mobil İnternet Bankacılığı açmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.