Araştır , Öğren , Bilgilen

Otizm Neden Olur?

0 104

Otizm Neden Olur?

0-3 yaş aralığında görülmeye başlanan otizm, tedavisi olmayan bir sağlık sorunudur. Bu hastalık iletişim ve etkileşimi kesmesi sebebiyle sosyalleşme alanında sorun oluştur ayrıca kalıtsal niteliğe sahip olan bu rahatsızlığın oluşumuna neden olan ana etmen bulunamamıştır. Araştırmalara göre değişen genler ya da mutasyona uğrayan hücrelerin bu hastalığa sebep olabileceği açıklanmıştır.

Otizmle İlişkilendirilen Rahatsızlıklar

Yaygın genetik sorunlar içerisinde bulunan Otistik Çeşitlilik gibi bazı hastalıklar özellik de gösterdiği belirtiler bakımından Otizmle ilişkilendirilmiştir.

Otizme Sebep Olan Faktörler

Genel anlamda doğum öncesi ve sonrasında yaşanan birtakım olaylar sebebiyle otizmin ortaya çıkabileceği öngörülmektedir.

Doğum öncesinde annenin yaşamış olduğu psikolojik ve ruhsal sorunlar, anne rahmindeyken açığa çıkan kızamıkçık, doğumdan sonra ihmal edilen ve yalnızlığa itilen, hiç ilgilenilmeyen bebeğin duygusal travma geçirmesi de bu hastalığı ortaya çıkaran sebeplerdendir.

Ayrıca ikiz kardeşler tek yumurtadan ise ve birinde otizm varsa diğerinde de otizmin çıkma ihtimali çok yüksektir. Bunların yanında kasların yavaş çalışmasına sebep olan ve kalıtsal olan bir kas hastalığı da otizme sebep olabilmektedir.

Otizmin Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler sınırlı ve tekrarlı davranışlar biçiminde ortaya çıkar. En belirgin özellikler arasında rutin olarak yapılan faaliyetlerde aşırı ısrar, değişime karşı tepki, eşyalara değişik amaçlar yükleme, kendi çevresinde ya da bir şeyin etrafında durmadan dönme ve sallanma görülmektedir.

İletişim esnasında görülen otizm belirtileri arasında konuşma becerisinde gecikme, iletişim kuramama, konuşma esnasında tekrar eden kelimeler, dili olduğundan farklı biçimde kullanma görülmektedir.
Sosyal otizm belirtileri arasında el ve yüz ifadelerinde yetersizlik, kendi yaşıtları ile olumlu ilişkilere girememe, faaliyetlere karşı alakasız olma görülmektedir.

Bebeklerde Otizm

Otizmi yönetmek ve kişi yeterliliğini artırmak için teşhisin erken konulması oldukça faydalıdır. Bu rahatsızlık bebeklerde 0-3 yaş aralığında kolayca fark edilir. Otizmli bebekler bazı davranışları gerektiği gibi kullanamaz ve bu etrafındaki yetişkinlerce fark edilir.

Bu davranışlar arasında gülümseme, bir eşyayı takip edebilme, konuşmalara tepki verebilme, yüz ifadelerini anlama, taklit edebilme gibi özellikler sıralanabilir. Bu özellikler olağan dışı görüldüğünde hemen bir doktora danışılmalıdır.

Çocuklukta Otizm

Çocukluk döneminde oyuncakları gerektiği gibi kullanamama, göz teması kuramama, konuşulana tepki vermeme, ismi ile çağrıldığında bakmama, konuşmalarda kelime tekrarı, bir nesneyi işaret edememe, kendi etrafında sıklıkla dönme ve sallanma, yeni olaylara karşı aşırı tepki verme gibi özellikler görülmektedir.

Bu tür anormal davranışlar görüldüğünde mutlaka bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek büyük sorunlar önlenmiş olur.

Gençlikteki Otizm

Gençlik döneminde en büyük sorun başkaları ile olan iletişimin kesik olmasıdır. Bununla birlikte kişi geride kalır ve sosyallikten uzak olur. Bu da depresyon, kaygı bozukluğu gibi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Yetişkinlikte Otizm

Tanısı ve tedavisi erken yapılan otizmli yetişkinlerin iletişim ve akıl yürütme yetkinliğine göre ortalama %30 kısmı toplumdan ayrı bir hayat sürmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.