Araştır , Öğren , Bilgilen

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

0 103

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel itibariyle konuya bakıldığında saç dökülmesi, toplumun belli ya da büyük bir kesiminde kalıtsal bir şekilde meydana gelen veya geçici olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bireyin hem fiziksel durumunu hem de Psikolojisini oldukça etkileyen saç dökülmesinin altında pek çok sebep yatabilir. Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir?ya da saç dökülmesine hangi bölüm bakar? Sıklıkla son zamanlarda arama motorlarında sorulan soruların başında gelmektedir. Saç dökülmesi ile ilgili merak edilen bütün detayları sizin için hazırladık.
Saç dökülmesi, belirli ya da belirli bir sayıda olduğu müddetçe normal bir şekilde kabul edilen bir durumdur. Her gün 50-100 adet saç telinin kopmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat zaman içerisinde artış gösteren veya aniden ortaya çıkan saç dökülmelerinde bir uzamama gibi durumlarda kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır.

Saç Dökülmesinde Hangi Doktora Gidilir?

Saçın dökülmesi, çeşitli birçok etken nedeni ile meydana gelir. Bu dökülmelerin en yaygın nedeni ise genel itibari ile kalıtsal bir şekilde ortaya çıkmakta olan saç dökülmesidir. Kalıtsal dökülmeler: Erkek tipi kellik, kadın tipi kellik ya da androgenetik alopesi olarak üç bölüme ayrılmaktadır. Tıp literatüründe saç dökülmesi ile ilgili çeşitli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Fakat özellikle de bireyin saç üreten ya da saç uzatan hormonunun artık işlevini görmemesi sebebinin doğal bir sonuç olarak kellik ortaya çıkmaktadır.

Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?

Saç dökülmesi ile ilgili meydana gelen bütün problemlerin tedavisi, teşhisi ve muayene edilmesinde tıp bölümü dermatoloji olmaktadır. Bu tedavide saç dökülmesine sebep olan etkenler bulunduktan sonra tedavi uygulamalarına başlanır. Bu kapsamda hastalara H ve B7 vitamin takviyesi yapılmalıdır.
Adı zikredilen vitaminleri besinlerden alınabileceği gibi ilaçlar ile de almak mümkündür. Dökülmenin nedenleri kullanılan ilaçlar da bunlar değiştirilmektedir. Kellik problemine giden ve önüne geçilemeyen saç dökülmelerinde hasta birey, kendi isteğine bağlı bir şekilde saç ekimi yaptırabilir.
Saç dökülmesi problemlerinin genel sebepleri psikolojik ya da kalıtsal olarak nitelendirilir. Bu durum paragrafın başında belirtilmişti. Bu nedenle yaşam kalitesinin arttırılması saç dökülmesi probleminin önüne geçen en önemli etkenlerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.