Araştır , Öğren , Bilgilen

Selülit Nedir Ve Selülitten Korunmak Mümkün Müdür?

Selülit Nedir Ve Selülitten Korunmak Mümkün Müdür?

0 83

Selülit Nedir Ve Selülitten Korunmak Mümkün Müdür?

Selülit cilt yüzeyinde oluşan ve limon kabuğuna benzer buruşukluklar ile kendini belli eden bir sorundur. Selülit kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasa da estetik anlamda kötü bir görünüm oluşturduğu için başta kadınlar olmak üzere pek çok kişi için sorundur.

Selülit Nasıl Oluşur?

  • Selülit probleminden özellikle kadınlar sıkça yakınmaktadır. Bu sorun kadınlar tarafından dile getirilse de erkeklerde de görülmesi mümkündür. Selülit oluşumu cildin üst katmanları olan dermis ve epidermis tabakalarının hemen altında çok fazla küçük yağ hücresinin birikmesiyle gerçekleşir.
  • Bu yağ dokuları az miktarda olduğunda deri tarafından tolare edilebilir ancak yağ dokularının hacmi ve miktarı arttığında deri arasında sıkışarak selülit adı verilen çukurları oluşur.

Selülit Kimlerde Görülür?

  • Selülit sık rastlanan bir durumdur. Özellikle kadınlarda görülmesi sık yaşanan bir durum olsa da erkeklerde de görülebilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların %80’inden fazlası ergenlik döneminden sonra hayatlarının belirli bir döneminde selülit oluşumu gözlerler.
  • Aynı zamanda kişinin yaşı ilerledikçe deride incelme gözlenir. Bu gibi durumlarda selülit oluşma riski artar. Aynı zamanda açık tenli kadınlarda da daha sık gözlenmektedir. Erkeklerde ise üst deri tabakasının farklı yapıda olması ve daha sıkı kas dokusunun olması sebebiyle selülit riski daha düşük olmaktadır. Erkeklerde kilo alımına bağlı olarak selülit gözlenebilir.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Bu problem kişinin sağlığını doğrudan tehdit etmediği için tedavi gerektiren bir durum değildir. Bunun dışında kişinin selülitlerini tedavi etmeye yönelik estetik bir işlem de uygulanmaz. Selülitlerin oluşumu gözlendiğinde kişinin öncelikle kilo vermesi gerekir. Vücuttaki yağ oranının düşmesi selülitlerin azalmasını sağlayacaktır.
Buna ek olarak selülitlerin yok edilmesi için kasların sıkılaştırılması son derece etkilidir. Daha sıkı bir vücut için düzenli spor yapmak gerekir. Selülit görülen bölgelere yönelik egzersizler yaparak çalışmak mümkündür. Özellikle bacaklarda selülit sıklıkla görülmektedir. Buna yönelik bacak kaslarını sıkılaştıran pek çok egzersiz ile selülitlerin yok edilmesi sağlanabilir.

Alternatif Bir Tedavi Yöntemi: Lazer

  • Son dönemlerde lazer teknolojisi yoğunluklu olarak estetik amaçlarla kullanılmaktadır. Deri altında kalan ve kişide selülit oluşumuna sebep olan yağ dokusu lazer ile yok edilebilmektedir. Son dönemlerde bir alternatif estetik seçeneği olarak çıkan lazer ile selülit yok etme yöntemi yavaş yavaş tercih edilmeye başlamıştır. Lazer ya da ışın tedavisi tek başına uygulanmaz. Bu tedavi aynı zamanda doku masajı ve radyofrekans tedavisini de kullanır.
  • Birden fazla tedavi seçeneği vardır ve bunlardan biri de lazer tedavisine ek olarak doku masajıdır. Doku masajı bölgesel olarak toplanmış yağ dokularının dağılmasını sağlar. Lazer ile de uyarılan dokular kısa sürede toparlanır.
  • Bunun dışında radyofrekans metodu da tek başına kullanılabilir. Radyofrekans sisteminde radyo dalgaları yüzeysel anlamda bir tedavi uygulamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.