Araştır , Öğren , Bilgilen

SGK, SSK, BAĞ-KUR, Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

SGK, SSK, BAĞ-KUR, Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

0 94

SGK, SSK, BAĞ-KUR, Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Gündemi oldukça meşgul eden konulardan birisi de emekli maaşlarının nasıl ve nereden sorgulanacağıdır. SGK, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı maaşlarını sorgulamadan önce bunların ne anlama geldiğini bilmekte fayda var.

SSK Nedir?

SSK açılım olarak “Sosyal Sigorta Kurumu” anlamına gelmektedir. SSK primi bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan işçilerin primlerinin işveren tarafından SGK kurumuna ödenmesi sonucu oluşur. Eğer primler prim ödeme süresinin son tarihine kadar düzenli ödenirse işçiler emekli olur ve bunun sonucunda belirli bir miktar emekli maaşına sahip olurlar. Şu an bu gruptan emekli olan kişilere 4A sigortalıları denilmektedir.

BAĞ-KUR Nedir?

BAĞ-KUR açılım olarak “Bağımsız Çalışanlar Kurumu” anlamını taşımaktadır. Yani bağımsız bir şekilde çalışan esnaf, tüccar vb. sınıfın kendi şahsı ve işyeri adına SGK’ye prim ödeme süresinin son tarihine kadar düzenli prim ödemesi yapıldığı takdirde işçiler emekli olur ve bunun sonucunda belirli bir miktar emekli maaşına sahip olurlar. Şu an bu gruptan emekli olan kişilere 4B sigortalıları denilmektedir.

Emekli Sandığı Nedir?

Kişilerin eğitim durumlarına bakılmaksızın bir yıldan az süreli ya da mevsimlik çalışan işçilerin güvence altına alındığı sigorta koludur. 2017 yılından önce 4C sigortalıları kapsamında yer alan bu sigorta kolu şu an kaldırılmıştır ve sözleşmeli personel pozisyonunda 4B grubunda incelenmektedir.

SGK, SSK, BAĞ-KUR, Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama Aşamaları

Öncelikle e-Devlet’e giriş yapmalısınız. E-Devlete giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
E-Devlete giriş yapmak için ana ekranda T.C. kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek cüzi bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.
E-Devlet’e girişiniz onaylandıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama işlemini yapın ve ardından arama kısmına bağlı bulunduğunuz sigorta koluna göre aşağıdaki ifadelerden birini yazın.
“4A Emekli Aylık Bilgisi”
“4B Emekli Aylık Bilgisi”
İsterseniz ana sayfada sırasıyla e-Hizmetler, Sosyal Güvenlik ve Sigorta, Sosyal Güvenlik Kurumu, 4A Emekli Aylık Bilgisi/4A Emekli Aylık Bilgisi seçeneklerine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.
Çıktı almak isterseniz sağ üst köşedeki “Yazdır” işlemine basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.