Araştır , Öğren , Bilgilen

Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?

0 89

Şizofreni Nedir?

Şizofreni; üzerinde birçok kitap yazılan, araştırmalar yapılan, kişinin gerçek ile gerçek dışı olguları birbirinden ayıramamasına neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık diğer tüm psikolojik hastalıklardan ayıran şey, hastanın gerçeklik algısını kaybetmesi ve sosyal çevresi ile ilişkisini tamamıyla bozan bir hastalık olmasıdır. Kişiler var olmayan olayları gerçekmiş gibi algılamakta ve olmayan kişiler ile diyalog kurabilmektedir.

Bu da psikiyatrist ve yazarların dikkatini çekmekte Şizofreni hakkında kitaplar yazılmasına ve binlerce araştırma bulunmasına yol açmaktadır. Şizofreni aslında yabancı olmadığımız ve herkesin duymuş olduğu bir hastalıktır.
Genellikle de insanların zihninde şizofreni hastaları; saldırgan, şiddete eğimli ve paranoyak olarak bilinmektedir. Fakat bu durum bilindiğinin aksine böyle değildir. Kişilere uygun tedavi sağlandığında, topluma yararlı, arkadaşları ve ailesiyle sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmektedirler.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni belirtileri değişiklik gösterse de aslında ilk başta kişi de yolunda gitmeyen Bir şeyler olduğu hissedilmektedir. Kişi hobilerinden
uzaklaşır, kişisel hijyenine önem vermez, olaylara aşırı tepki vermekle beraber bazen de olaylar karşısında hiç tepki vermez donuk bakışlarla çevresini incelemektedir.

Kişi bir anda kendisini toplumdan soyutlar, insanlara karşı aşırı bir şüphe duymaya başlar. Bunlar başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi şizofreni hastalığı da olabileceğinden bu belirtiler kişide görüldüğünde mutlaka uzmana danışılmalıdır. Bu belirtiler şizofreninin ilk evresinde görülen hafif sendromlardır. Fakat zaman geçtikçe hasta da daha ağır semptomlar görülebilir.

Hastaya şizofreni tanısı koyabilmek için en önemli belirtilerden biri de hastanın var olmayan olay ve olguları gerçekmiş gibi algılamasıdır buna halüsinasyon denmektedir. Hasta var olmayan olaylar anlatır ve bunları gerçek gibi algılamaya başlar. Örnek vermek gerekirse, hasta birinin onu takip ettiğini veya saplantılı biri tarafından öldürüleceğini öne sürebilir.
Bazı hastalar ise sürekli çok büyük felaketlerin olacağını söylemektedir. Şizofreni hastalarının bir diğer belirtisi de düşünce ve konuşma

bozukluğudur. Hasta, anlamsız cümleler kurar ve kendisine yöneltilen soruları cevaplayamamaktadır.

Özellikle kliniklerde tedavi edilen şizofreni hastalarında en fazla görülen davranış bozukluğu kişinin talimatlara uymaması, duruş bozuklukları ve olaylara abartılı tepkiler vermesidir. Şizofreni belirtileri bunların dışında birçok şekilde de kendini belli edebilmektedir.

Örneğin; kişi mimiklerini düzgün kullanmamakta ve göz temasından kaçabilmektedir. Ayrıca ailesi ve sevdikleriyle bile eskisi gibi olamamakta herkesin kendisine zarar verebileceği düşüncesi çoğu şizofreni hastasında mevcut olan bir durumdur. Belirtilen semptomlar hastada bazen kendini gösterse de çoğu hasta da sürekli var olabilmektedir.

Şizofreni Neden Var olur?

Şizofreni hastalığına neyin neden olduğu kesin olarak bilinmediği gibi çoğu faktörün etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu faktörler:

  • Beynin kimyasal yapısında meydana gelen bozukluklar
    Şizofreni hastalığı ailesinde psikolojik rahatsızlığı bulunan kişiler de genellikle daha sık rastlanılmaktadır.

 

  • Fakat bu her şizofreni hastası olan ailede herkesin şizofreni olacağı anlamına gelmemektedir. Sadece olasılık diğer kişilere göre daha fazladır.

 

  • Şizofreni hastalarının beyin yapısı farklı olduğundan bilim adamları bu yapıları araştırıp kişinin yeme içme gibi yasam aktivitelerinin hastalığı etkileyip etkilemediğine dair araştırmalar yapmaktadır.

Şizofreni Hastalığı İyileşme Süreci

 

Şizofreni, kronik ve yaşam boyu devam eden bir rahatsızlıktır.
İlaçlar yardımı ile tedavi yapılmaktadır. Bu sayede semptomlar olabildiğinde azaltılmaya çalışılmaktadır. Tedavide amaç olabildiğince kişinin sosyal yaşantısına adapte olmasını ve sağlıklı bireylere yakın bir şekilde hayatlarını sürdürmesini sağlamaktır.

Şizofreni maalesef ömür boyu süren ve kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Bu yüzden ilaç tedavisi yapılırken olabildiğinde az doz kullanmaya ve kişinin ailesiyle diyalog kurulmaya özen gösterilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.