Araştır , Öğren , Bilgilen

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulabilirsiniz?

0 112

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Teknoloji artık hayatımızın hemen her alanına nüfuz etmiş durumda. Elimizde telefonlarımız olmadan kesinlikle yaşayamayız. Bir restorana gittiğimiz zaman güneş ya da deniz manzarası olan bir masaya oturmak yerine prizin olduğu masa hangisi ise orayı tercih ediyoruz. İletişimimiz koptu, insanlar ile diyaloğumuz tamamen kesilmiş durumda.
Eskiden insanlar, birbirlerini mektup yazarlardı ve mektuplarının cevaplarını sabırsızlıkla beklerdi. O mektup postacının elinde geldiğinde o mektuba dokunmak, hissetmek açarken ki o heyecan hiçbir şeye değişilmezdi değil mi?
Belki de sabahtan akşama kadar tablet ya da bilgisayarın başında vakit geçiriyoruz. Sosyal medya platformları arasında geziniyoruz. Gelen mail kutumuza bakıyoruz, arkadaşlarımızın paylaştığı en son fotoğraf ya da video neyse yorum yapıyoruz, beğeniyoruz. Yani kısacası hayatımızın tamamı artık sosyal medya olmuş.
Akşam olduğunda yatağa girmek üzereyken bilgisayarın ve tabletin başından kalkıyoruz. Ama bitmedi, cep telefonumuza yatağın içinde iken dahi son birkaç kez bakmadan kesinlikle uyuyamıyoruz.
Her geçen gün sosyal medya ve teknoloji daha fazla ilerleme kat ediyor. Hayatımızın her alanına daha fazla girmeye çalışıyor. Aslında teknolojinin ya da internetin nimetlerinden faydalanmak mükemmel olsa gerek. Fakat fazlası zarar. Atalarımız eskiden beri söylemişlerdir. “Her şeyin fazlası zarardır.” Peki, bu sosyal medya nedir? Sosyal medya bağımlılığı ne anlama geliyor? Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için neler yapılması gerekiyor? İşte bu soruların yanıtı ve çok daha fazlası makalede sizleri bekliyor

Sosyal Medya Nedir?

Genel itibariyle bir tanımlama yapılacaksa sosyal medya kendi kullanıcısının, kendisinin üretmiş olduğu herhangi bir içerik, makale, video gibi öğeleri yayınladığı ve paylaştığı online bir ağ sistemidir. Sosyal medya pek çok kişi ve kurum aracılığı ile aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Böylelikle çok hızlı bir erişim sağlanmış olur.
Teknoloji ile insan yaşamı çok geniş yelpazede birbiriyle ilişki halindedir. Diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başladı artık bu sosyal medya. Çünkü insanlar, sabahleyin uyandıklarında televizyonu açmak ve haberleri dinlemek yerine aslında Facebook, Twitter, Instagram ya da diğer YouTube gibi sosyal medya platformlarından hem yerel hem evrensel haberlere bakıyorlar.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya bağımlılığı günlük hayattan psikolojiye, iş hayatından bütün ilişkilere kadar insanı etkilemektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Özellikle de çocuk yaştaki kişilerin sosyal medya uygulamaları arasında fazla gezinmeleri kendi psikolojilerini oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle ebeveynler başta olmak üzere uzman ve destek sağlayıcılar sosyal medya bağımlılığından kurtulmak amacıyla aşağıda sıralanmış yöntemlerin denemesinde fayda olacağını dile getiriyorlar.

Paylaşılan Her İçeriğe İnanmamak

İnsanlar, sosyal medyada kendilerine rol model olarak bazı kişileri ya da simgeleri seçerler. Aslında sosyal medyada paylaşılan her videoya ya da yazılan her şeye inanmamak gerekir.

Gelişimin Başka Yolları Aranmalı

Sosyal medya, artık insanlar arasında bir şöhret kapısı olarak da algılanmaktadır. Bu nedenle örnek verilecek olursa YouTube kanalı açıp bilgi kirliliği ile donatılmış çeşitli içerikler paylaşan ve bu şekilde para kazanmaya çalışan insanlar vardır. Fakat bu aslında yanlış bir yöntemdir. Gelişimin başka yolları aranmalıdır. Mesela kitap okumak ya da kitap yazmak gibi ya da boş vakitlerinde fotoğraf makinasını alıp doğa ile baş başa kalmak gibi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.