Araştır , Öğren , Bilgilen

Tütün Dükkânı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tütün Dükkânı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

0 224

Tütün Dükkânı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tütün ürünlerini ne kadar desteklemesek de tütün dükkânı kısa zamanda da uzun zamanda da sizlere iyi para kazandırır. Tekel sigaralarına zam gelmesiyle birlikte insanların talebi sarma sigaralara daha fazla arttı. Tekel sigaraları ortalama 15-20 TL arasında bir fiyatta olduğu için dar gelirli insanları bu fiyatlar zorluyor. O nedenle yarı yarıya bir fiyatta olan sarma sigara ve açıkta satılan tütünü cazip kılıyor. Bu nedenle tütün dükkânı açmak sandığınızdan bile daha kârlı bir iş.

Tütün Dükkânı Açmak Yasal Mıdır?

Belli kurallar içerisinde bu işi yapacaksanız eğer evet yasal. Son zamanlarda tütüncü olarak adlandırılan dükkânlarda her ürün kapalı paket halinde satma zorunluluğu geldi. Yani artık tütüncüler sigarayı kendileri sarmıyor, sadece kapalı paket halinde tütün ve filtreleri satabiliyorlar.

Tütün Dükkânı Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Tütün Dükkânı Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?
Standart bir tütüncü dükkânı açıyorsunuz ve iş yeri açma ruhsatı için belediyeye başvuruyorsunuz. Vergiye tâbi olup vergi levhanızın olması gerekir. Bir muhasebeciyle görüşüp defter tutturmalısınız, muhasebeciniz sizin vergi işlerinizi ve gelir giderinizi tutacaktır. Bu işlemler çok kısa sürede hatta bir gün içerisinde bile halledilir. Ama unutmamak gerekir ki dükkânınızdaki her ürün kapalı paket halinde olmalıdır. Denetimler çok sıkı yapılmaktadır ve cezai uygulamaları ağır sonuçlar doğurabilir. Peki, açık tütün ve tütün ürünleri satışı halinde uygulamalar nelerdir?

⦁ 50 kilograma kadar 250 TL
⦁ 51 – 100 kilograma kadar 500 TL
⦁ 101 – 250 kilograma kadar 1500 TL
⦁ 251 – 500 kilograma kadar 3000 TL
⦁ 500 TL üzeri açıkta tütün satışı için ise 5000 TL para cezası kesilir ve yakalanan açıkta satılan tütünler imha edilir.

Tütün Dükkânı Ayda Ne Kadar Kazandırır?

Tütün dükkânının aylık bütün giderlerini düştükten sonra 3000-3500 kadar size para kalır. Araştırmalara göre bu iş kolundan yüzde 200 kâr yapma ihtimaliniz var.

Tütün Dükkânında Neler Satılabilir?

⦁ Kapalı paket tütün (kilo ve gramla)
⦁ Tütün kolonyası
⦁ Pipo ve tütünü
⦁ Nargile ürünleri
⦁ Hediyelik eşyalar
⦁ Sigara sarma makineleri
⦁ Sigara tabakaları
⦁ Sigara kutuları

Bu işi yapmak ne kadar kazançlı olsa da kurallar dahilinde yapmak çok önemlidir. Maddi durumu iyi olmayan kişiler sarma sigaraya yöneliyorlar, tütün ürününün her türlüsünün zararı çok fazla zaten. Bu nedenle sattığınız ürünlere çok dikkat etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.