Araştır , Öğren , Bilgilen

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

0 396

Yapay Zeka Nedir? 

  

Yapay Zeka: Kusursuzluklarla kodlanmış bir bilgisayar sisteminin insan yeteneklerini, hareketlerini, kısacası fiziki eylemlerini taklit edebilen bir sistemdir. Makineler insanların veya hayvanların hareketlerini taklit ederek yapay zeka denilen işlemi gerçekleştirirler. Aslında yapay zekayı şöyle tanımlamak daha doğru olur, yapay zeka insanların veya hayvanların gücünü kullanmadan, kendi sistemleriyle insan veya hayvan işlerini yapma sistemi diye tanımlayabiliriz. Yapay zekanın en basit örneği oyunlarda karşımıza çıkabiliyor. Oyunlarla fazla vakit geçiren biriyseniz, hikaye tarzı oyunlarda hikayenin işleyişi, kontrol etmediğimiz karakterlerin yaptığı hareketler ve seçimlerimize göre hikayenin devamlılığı. Bunlar en basit örneklerdir. Yapay zeka bu gibi örnekler ile karşımıza sıklıkla çıkabiliyor. 

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar? 

Yapay zeka mühendisleri çalıştıkları sektöre göre yapacakları işlerde farklılık gösterebilir tabii.  Yapay zeka mühendisleri yapay zeka modelleri oluşturur ve bunları hayata geçirirler. Tabii yapay zeka modülleri oluştururken de bazı ihtiyaçları oluyor örneğin makine öğrenmesi algoritmaları ve derin öğrenme yapay sinir ağları gibi. Yapay zeka mühendisleri programlama, veri bilimini ve yazılım mühendisliğine hakim olmalıdır. Projelendirdikleri yapay zekanın sürekliliği yanı sıra veri bilimini iyi işlemeleri için farklı yöntemler kullanabilirler. 

Yapay Zeka Mühendisinin Sorumlulukları Nelerdir? 

-Sıfırdan yapay zeka modülleri oluşturabilmelidirler. 

-Veri bilimi kısmının kullandığı altyapıyı otomasyon haline getirebilme. 

-Veri dönüştürme ve veri alma altyapılarını oluşturabilme yönünde yeteneklere sahip olma. 

-Yapay zeka ürünlerini geliştirme ve ürünün altyapısını kurup yönetebilme. 

-Takım çalışmasına yatkın olabilme koordinasyon içerisinde çalışabilme. 

 

Yapay Zeka Mühendisinde Olması Gereken Beceriler? 

Öncelikle bir yapay zeka mühendisinde programlama becerisi olması şarttır. Programlamaya yatkın olmayan mühendisler bir sorunu bulup çözüme kavuşturmada veya bir senaryoyu hayata geçirebilme yönünde pasif kalırlar bu yüzden programlama becerisi yapay zeka mühendisleri için şarttır diyebiliriz. 

Aynı zamanda doğrusal cebir, istatistik ve olasılık konularında da başarılı olması büyük bir rol oynar. 

Yapay Zeka Mühendislerinin Maaşı? 

Yapay zeka mühendisliği iş alımı ülkemizde diğer ülkelere göre yaygın olmasa da yurtdışında çalışmak isteyenler için yurtdışında yapay zeka mühendislerinin ortalama maaşlarını belirtmek istedik. 

Glassdoor’a göre ABD’de bir yapay zeka mühendisinin yıllık ortalama maaşı 114.000 Dolardır. 

Tabii maaş çeşitlilikleri bilgiye çalışma arzusuna ve profesyonelliğe de bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.