Araştır , Öğren , Bilgilen

Yapay Zeka Nedir?

0 106

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?
Teknolojinin son derece gelişimi ile birlikte artık yeni düzenlemeler de etkisini göstererek eskisine göre çok daha pratik, hız ve verim elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu kriterleri yerine getiren en önemli kavramların başında da yapay zeka gelmektedir. Peki yapay zeka nedir? Hangi alanlarda kullanılmaktadır? Günümüzde yapay zeka kavramı hangi boyutlardadır? Yapay zeka; bir robot ya da bilgisayarın zeki canlılar gibi reaksiyon göstererek sorunlara çözüm araması işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta otonom sistemler olmak üzere çeşitli robotik sistemlerde de yapay zekaya dair kalıntıları görmek mümkündür.

Yapay Zeka Mühendisliği

Eğitim anlamında da teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yeni ve jenerik bölümler çıkarılmaya devam edilmektedir. Yapay zekayı ders olarak işleyen yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi bilim dalları ile birlikte mühendislik noktasında çeşitli alternatifleri bizlere sunan, sadece yapay zeka odaklı çalışan ve birçok girişimi de destekleyen yapay zeka mühendisliği son yıllarda ve günümüzde adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Özellikle de genç beyinlerin bu alandaki istek ve arzuları da bu bölümün ortaya çıkarılmasında önemli etken olmuştur. Sürekli olarak teknolojiyi takip eden ve gelişime ayak uydura bilişim dünyasında ve sektöründe yapay zekayı ayırt etmek mümkün değildir. Yapay zeka başlı başına bir kavram olmakla birlikte yeni mühendislik dalı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de Yapay Zeka Uygulamaları

Günümüzün parlayan değeri olarak görülen yapay zekanın çeşitli birçok uygulaması ve insanlara sunduğu avantajı da bulunmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de yapay zeka uygulamaları da gelişerek eskisine göre teknolojik ilerlemenin kaydedildiği ve sorunlara daha net çözümler üretildiği de görülmektedir. Yapay zeka uygulamaları hemen her sektörde uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle de ülkemizde bilişim teknolojisi alanında faaliyet göstermekte olan birçok şirket yapay zeka ile hem gelirini hem de prestijini son derece artırmıştır. Bunun yanı sıra güvenli haberleşme, görüntü tanıma, siber güvenlik uygulamaları, akıllı ev sistemleri, otonom sistemler ve robotik sistemler gibi alanlarda da görülmeye devam edilen yapay zeka kavramını gün geçtikçe hemen her alanda daha da fazla görmek mümkündür.

Günümüzde Yapay Zeka

Günümüzde yapay zeka eski teknolojilere ve imkanlara göre fazlasıyla gelişmişlik göstermekte olup insanların hayatını da kolaylaştıracak biçimde etki sunmaktadır. Bu anlamda insanların daha fazla pratik yapması, mühendislik eğitiminin de ortaya çıkması ve bu alandaki meraklar yapay zekanın öneminin vurgulanması adına önemli hamlelerdir. Çok büyük şirketlerin dahi vazgeçilmezi olan yapay zeka kavramının fazlasıyla olumlu katkısı bulunmaktadır. Mühendislerin ve bilim adamlarının da bu alanda yaptıkları çalışmalar dikkate alındığında yapay zekanın gelecekte de etkisinden söz etmek oldukça mümkün olacaktır. Bu kapsamda yapay zeka alanında oldukça yoğun merakı olan kişilerin de bu gibi çalışmaları yakından takip etmesinde fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.