Araştır , Öğren , Bilgilen

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları

0 189

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisi olabilmek için belirli üniversitelerin mühendislik veya teknoloji fakültelerinin yazılım mühendisliği bölümünü bitirmiş olmanız gerekmektedir. Bir yazılım mühendisi 4 yıllık üniversite eğitim sürecinde toplamda 150 krediye tekabül eden ders almaktadır. Bu 150 kredinin içerisinde kişilik anlamında geliştirecek dersler bulunduğu gibi teknik anlamda geliştirecek derslerde bulunmaktadır.

 

Kişiler bu eğitim sürecinin tamamlamasıyla birlikte yazılım ve donanım anlamında bir yazılım mühendisi olmuş olur. Diplomalı bir yazılım mühendisinden istenen yetkinlikler şunlardır;

 

  • Bir uygulama veya proje gerçekleştirecek seviyede yazılım bilgisine sahip olması
  • Projedeki herhangi bir problemi analiz ederek çözüm üretmesi
  • Tasarım, planlama, programlama ve test süreçlerinde etkin olarak rol alması
  • Yabancı dilin ileri seviye olması
Yazılım Mühendisliği Maaşları

Bu maddelerden anlaşılacağı üzere yazılım mühendisi, proje geliştirme aşamasında görevli olacaktır. Bu departman firmadan firmaya değişiklik gösteriyor olsada altında yatan temel işler bunlardır. İngilizce istenmesi ise yazılım mühendisliğinde kullanılan tüm programların İngilizce olması ve kaynakların İngilizce tarafında daha fazla olmasından dolayıdır.

 Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendislerinin, yazılım geliştirme süreci oldukça zahmetlidir. Zaman, maliyet, algoritmayı planlama ve kullanılabilirlik konusunda detaylı bir işleme ihtiyaç duyulur. Tüm bu sebeplere bağlı olarak da maaşlara doğrudan etki eder. 

 

Yazılım mühendisleri sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım uzmanı, web programlama uzmanı, veri yönetimi gibi departmanlarda çalışabilmektedir. Yeni başlayan ve özel sektörde çalışan bir yazılım mühendisi ortalama olarak 4.000 Lira kazanmaktadır. Eğer gelişime açıksa ve 2 3 yıl boyunca kendini geliştirirse bu maaş 2 katına kadar rahatlıkla çıkmakta ve 8.000 Lira bandına ulaşmaktadır. Tabii bu fiyatlar kesin kazanılacak tutarlar değil Türkiye standartlarındaki ortalama maaşlardır. Tam anlamıyla tecrübe edinmiş bir yazılım mühendisi genellikle aylık minimum 10.000 Lira kazanç elde etmektedir.

 

Kamu da çalışmak isteyen yazılım mühendisleri için ise maaşlar, bu kazançların aksine biraz daha düşüktür. Kamuda başlayan bir yazılım mühendisi 5.500 Lira civarında yüksek bir meblağ ile başlar. Fakat 25 yılını tamamlayıp tecrübeli olması durumunda aylık geliri maksimum 7.000 Lira civarına ulaşacaktır. Burada tercihi tamamen rahat bir iş ortalama bir gelir mi yoksa tempolu bir iş yüksek bir gelir mi sorusunu kendinize sorarak karar vermelisiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.